pozycje

Jaka pozycja jest najlepsza dla snu?

To jak zasypiasz, wpływa na to jak się budzisz

 

W jakiej pozycji spać? najchętniej odpowiedziałoby się jednym “filozoficznym” słowem – WYGODNIE,
ale to nie zawsze przekłada się na korzyść zdrowia.
Najlepsza pozycja do spania to taka, która zapewnia kręgosłupowi anatomiczne ułożenie. Na które oprócz pozycji, siłą rzeczy wpływa również rodzaj posłania.

Niektóre pozycje nadmiernie obciążają plecy, uniemożliwiają rozluźnienie mięśni, a materac dodatkowo może wpływać na nieodpowiednie krążenie krwi, wtedy budzimy się np. ze zdrętwiałą ręką lub bardziej „pognieceni” niż rozluźnieni.

Tak być nie musi, i tak być nie powinno!

Skoro w ciągu życia przesypiamy ok. 25 lat to warto zwrócić uwagę jakie aspekty w trakcie snu wpływają na zdrowie naszego organizmu, w tym pozycja jaką przyjmujesz do spania.

Odpowiedni wypoczynek, to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia!

Pozycja:

  1. NA BRZUCHU

To niestety najmniej zalecana pozycja ze względów ortopedycznych, urodowych i anatomicznych.
Nadwyręża kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym, powodując ból lub dyskomfort przy zmianie pozycji.
Z twarzą skierowaną w poduszkę, zmniejsza się ukrwienie skóry, co wpływa na pogłębienie zmarszczek.

Śpiąc na brzuchu w nienaturalny sposób uciskasz organy wewnętrzne, płuca mają ograniczony dopływ powietrza, a to utrudnia oddychanie w trakcie snu, a także zmniejsza dotlenienie mózgu.

na brzuchu

Pozycja na boku, lepiej na prawym czy na lewym?

  1. NA BOKU 

Wg neurologa medycyny snu Christofera Wintera „Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem, spanie na boku jest najlepszym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych „. Potwierdza on również, że pozycja boczna z lekko podkurczonymi nogami najbardziej sprzyja naturalnym krzywiznom kręgosłupa, co może łagodzić bóle związane ze schorzeniami.

Na boku jak na boku, ale na którym?!
Bok bokowi nierówny, a i asymetria anatomiczna wpływa na zdrowotność ułożenia. Doradzamy, aby zdecydowanie spać na boku LEWYM – ze względu na układ i pracę najważniejszych narządów wewnętrznych:

Serce – wygięta w lewą stronę aorta zdecydowanie usprawnia krążenie, ułatwia pompowanie krwi oraz transport obiegu z góry do dołu.

Jelito grube – spanie na lewym boku powoduje grawitacyjny transport resztek jedzenia co usprawnia proces metaboliczny i wypróżnianie. Dodatkowo kwasy żołądkowe nie cofają się do przełyku, dzięki czemu unikniesz zgagi.

Limfa – główny układ limfy znajdujący się po lewej stronie ułatwia rozprowadzenie wartości odżywczych w organizmie.

Żołądek – jest umiejscowiony oczywiście po lewej stronie dlatego śpiąc na tym boku, żołądek się nie “gniecie” opierając na trzustce i tym samym nie zaburza jej pracy tj. produkcji i przepływu enzymów.

na boku

  1. NA PLECACH

Spanie na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż tułowia tzw. Pozycja żołnierza,  generalnie jest rekomendowaną pozycją do spania, ale ma swoje wyjątki. Z jednej strony nie uciska narządów wewnętrznych, umożliwia swobodną regenerację mięśni, z lekko uniesioną głową ułatwia oddychanie.

Dodatkowo ów pozycja łagodzi sny, być może właśnie dzięki rozluźnionym mięśniom, nieskrępowanym kończynom, stawom i narządom wewnętrznym.

  • sprzyja regeneracji kręgosłupa, odcinka szyjnego oraz barków
  • zmniejsza refluks żołądka.
  • jest zalecana w walce z bezsennością
  • pomaga utrzymać jędrność piersi
  • opóźnia powstawanie zmarszczek na twarzy
  • wskazana przy dolegliwościach migreny

Nie zaleca się spania na plecach:
kobietom w zaawansowanej ciąży;
wzmaga chrapanie;
aby nie nadwyrężać dolnego odcinka pleców, można podłożyć poduszkę pod kolana.

na plecach

 

Pamiętaj:

Obecnie najzdrowszym podłożem do spania, rekomendowanym przez lekarzy i fizjoterapeutów jest piana termoelasyczna. Działanie piany pozwala na dopasowanie się do krzywizn kręgosłupa. Pod wpływem temperatury ciała, dopasowuje się do niego nie wywierając nacisku zwrotnego.

Materac nie powinien wypierać do góry naturalnie cięższych partii ciała (barki, biodra), powinien za to pozwolić swobodnie się im zapaść i dopasować, powodując naturalne ułożenie linii całego kręgosłupa.
Tylko w ten sposób ulżysz zbolałym dolegliwościom, jak i umożliwisz pełną regenerację, dzięki czemu o poranku mięśnie i stawy będą rozluźnione, a Ty obudzisz się wypoczęty i zrelaksowany.

UŁOŻENIE KRĘGOSŁUPA

MATERACE MEDYCZNE:

Materace

Więcej na temat komfortowego snu dr Paweł Gogol neurolog, lekarz medycyny ratunkowej „Komfortowy sen”

KOMFORTOWY SEN – JAK GO ZAPEWNIĆ?