cukrzyca

JAKI MATERAC DLA CUKRZYKA?

Corocznie wzrasta liczba chorych na CUKRZYCĘ o 2,5%

W cukrzycy, w miarę postępu i czasu trwania choroby dochodzi do mikroangiopatii czyli uszkodzenia małych naczyń odżywczych i wtórnie do uszkodzenia zarówno siatkówki, nerek jak i nerwów obwodowych. Uszkodzenie drobnych naczyń przez cukrzycę powoduje zaburzenia odżywienia włókien nerwowych i ich degenerację.
W ramach wspomnianej wyżej polineuropatii oprócz zaburzeń czucia dochodzi do uszkodzenia włókien układu wegetatywnego, co objawia się zaburzeniami ukrwienia skóry przez nie zaopatrywanej, zubożeniem jej przydatków, ścieńczeniem, gotowością do uszkodzeń i znacznie utrudnionym gojeniem się ran.

Dodatkowo zaburzenia czucia powodują, że chory na cukrzycę nie czuje i co się z tym wiąże, często nie wie, że zranił się na przykład w stopę.
Miejsca wystające, na których skóra jest cieńsza i dość napięta łatwo ulegają wtedy niedokrwieniu i uszkodzeniu.
Tworzą się początkowo zmiany troficzne, następnie niegojące się odleżyny czy owrzodzenia jak na przykład w zespole stopy cukrzycowej.


Ucisk tych części ciała przez źle dobrany materac do spania, bądź zbyt ciasne obuwie dodatkowo sprzyja mikrourazom dystalnych części kończyn dolnych i stóp.

MATERAC KTÓRY USPRAWNIA KRĄŻENIE KRWI

Dodatkowo jeśli osoba spędza większość czasu w pozycji siedzącej bądź leżącej, eksponowane są na urazy plecy, okolica lędźwiowa, okolica kości krzyżowej i pośladki; w tej sytuacji kluczowym wydaje się być dobór właściwego materaca, który będzie chronił dotykające go części ciała przed nadmiernym wtórnym uciskiem powodowanym przez ciężar.

Rozwiązaniem może się okazać materac z piany termoelastycznej, który:

  • ma nieskończoną liczbę punktów podparcia
  • nie wywiera punktowego ucisku na przylegające tkanki.
  • reaguje jedynie na ciepło dopasowując się do kształtu części ciała.
  • po rozgrzaniu oddaje ciepło, które powoduje rozszerzenie naczyń skóry i lepsze ukrwienie
    najbardziej narażonych na niedokrwienie fragmentów skóry i tkanki podskórnej.
  • brak wewnętrznych komór powietrza ogranicza istnienie rezerwuaru patogenów, roztoczy i grzybów,
    które namnażają się w zamkniętych przestrzeniach, gdzie jest powietrze i wilgoć.- i mogą w sposób skryty wywoływać reakcje alergiczne 

Nieskończona liczba punktów podparcia powoduje, że ciało stabilnie spoczywa na podłożu, które się do niego dopasowuje, współgra z nim co owocuje dobrym snem, co zmniejsza stres i pozwala organizmowi lepiej kontrolować poziom cukru.

Łagodzi również ból związany ze współtowarzyszącymi dysfunkcjami narządu ruchu, gdyż brak reakcji na ciężar ze strony podłoża i ciepło działają przeciwbólowo.

Materace z piany są w pełni zmywalne, a ich pokrowce z łatwością można wyprać, dzięki czemu mogą służyć przez długie lata. Ma to znaczenie zwłaszcza u osób leżących, używających w pieluchomajtek jak również u osób mających wtórne do cukrzycy dysfunkcje zwieraczowe i mają trudność z kontrolą zwieraczy odbytu jak i pęcherza moczowego.

Dzięki pokryciu tkaniną antykortyzolową i zdjęciu nadmiernego ładunku elektrycznego ze skóry, pokrycie stabilizuje w organizmie poziom wydzielania kortyzolu i tym samym zmniejsza wahania poziomu cukru co jest kluczowe u tej grupy chorych. Działa również antyosteoporotycznie. Dodatkowo pokryty tkaniną antybakteryjną zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych (chorzy z cukrzycą mają zmniejszoną odporność i często wtórne zaburzenia kontroli zwieraczy). Zmniejsza również środowiskowe zagrożenie infekcją dróg oddechowych, co ma kluczowe znaczenie u chorych z cukrzycą, zwłaszcza leżących, którzy nieprawidłowo ewakuują wydzieliną z drzewa oskrzelowego.

dr n. med. Paweł Gogol