KOMFORTOWY SEN – JAK GO ZAPEWNIĆ?

Czy dla każdego z nas będzie oznaczał to samo? Dla jednych, to długi i nieprzerwany sen, z którego nie wybudzamy się do samego rana. Dla innych, to sen, którego nie zakłócają bodźce zewnętrzne. Jakość i długość snu zależne są od wielu elementów.

Czym tak naprawdę jest komfortowy sen?

KOMFORTOWY SEN – CZYNNIKI WEWNĘTRZNE
Sen w dużej mierze uwarunkowany jest czynnikami biologicznymi.
Poza tymi podstawowymi, jak genetyka oraz wiek, należy pamiętać, że oprócz ilości snu na jego jakość znaczący wpływ ma architektonika snu.
Decyduje ona również o tym w jakiej formie wstajemy rano.

Sen ma dwie składowe:
1. NREM, czyli sen bez szybkich ruchów gałek ocznych, który ma trzy stadia głębokości.
2. REM, czyli sen z szybkimi ruchami gałek ocznych.

Sekretem dobrego, komfortowego snu jest naprzemienne występowanie faz NREM i REM, tworzących tzw. cykle snu. Dorosły człowiek podczas nocy zazwyczaj wymaga od 4 do 6 cykli snu, przy czym każdy cykl jest zakończony krótkim wybudzeniem, zaś czynniki genetyczne zazwyczaj determinują indywidualną długość cyklu u danego człowieka.

Uważa się, że sen jest regulowany dwuczynnikowo poprzez zapotrzebowanie organizmu na sen oraz tzw. rytm okołodobowy, w którym światło jako główny bodziec wskazuje na właściwy czas snu. Domyślamy się jednak, że te naturalne warunki nie zawsze pozwolą uznać nasz sen za komfortowy, czyli udany i prowadzący do uczucia wypoczęcia.

KOMFORTOWY SEN – CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE
Zwrócić musimy także uwagę na miejsce, w którym kładziemy się spać (hałaśliwy pokój, czy cicha sypialnia) oraz dobór odpowiedniego łóżka, a co w nim najważniejsze – wygodnego materaca.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest to element dla naszego komfortu snu. W sypialni powinniśmy dążyć do jak największego wyciszenia i zacienienia, by nasz sen był naprawdę wartościowy. 
 Niestety nawet śpiąc mocno, nie wyśpimy się na niewygodnym, zbyt twardym lub zbyt miękkim posłaniu.

Jaki materac wybrać?

Czym tak naprawdę jest komfortowy sen?

Bardzo istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za komfortowy sen jest dobór odpowiedniego materaca. Decydując o zmianach w sypialni często zastanawiamy się najpierw, jaki kupić.
Wybierając materac, musimy pamiętać o kilku elementarnych sprawach:

  • Materace sprężynowe mają niestety niewiele punktów podparcia dla naszego ciała, co powoduje, ż e wtórnie do nacisku ciała odwzajemniają się nam naciskiem punktowym, co może powodować lokalne ograniczenie krążenia z ucisku, a w miejscach z małą ilością tkanki tłuszczowej nawet ból.
  • Dodatkowo, materace sprężynowe posiadają komorę powietrzną, w której schronienie znajdują wszelkiego rodzaju grzyby, w tym drożdże, roztocza i inne patogeny, które w ukryciu przed naszym wzrokiem żyją w czasie naszego snu, wywołując szereg reakcji alergicznych i wtórnie zakłócają nasz odpoczynek.
  • Materace lateksowe z kolei mają więcej punktów podparcia, jednak pod wpływem nacisku powodują zwrotnie duży nacisk drażniąc takie części naszego ciała, jak biodra czy barki zaburzając lokalne ukrwienie tych miejsc. Dodatkowo lateks nie przepuszcza powietrza.

Obecnie na rynku najlepszym rozwiązaniem pod kątem dysfunkcji narządu ruchu w chorobach ortopedycznych, neurologicznych i z innych przyczyn wydają się być materace termoelastyczne pianowe, których podatność na wgniatanie jest niezależna od siły nacisku, a zależy jedynie od ciepłoty ciała. Dzięki temu termicznemu oddziaływaniu, piana tworzy swoisty „odlew sylwetki”, bez względu na siłę nacisku. Tym samym materac pozbawiony jest zwrotnego nacisku punktowego.

Dzięki termoelastyce każdy centymetr kwadratowy materaca ma taki sam punkt podparcia. Powoduje to brak zaburzeń w mikrokrążeniu skóry i tkanki podskórnej, a tym samym przeciwdziała odleżynom.

Czym tak naprawdę jest komfortowy sen?

Nie ma również wpływu na globalne krążenie oraz nie oddziałuje uciskiem na struktury nerwowe, co ma istotne znaczenie u ludzi unieruchomionych z asymetryczną dystrybucją mięśni wtórną, w wyniku niedowładów czy zaników muskulatury. Również przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa istnienie niezliczonych punktów podparcia bez ucisku zwrotnego nie nasila bólu związanego z chorobą podstawową.

Brak komory powietrznej i skład piany skutecznie hamują rozwój alergii w kontakcie z materacem, zarówno wziewnych jak i kontaktowych. Materac odprowadza wilgoć na zewnątrz, w dodatku dzięki przewiewnemu pokrowcowi umożliwia wentylację jego wewnętrznego wkładu.

Materac termoelastyczny:

  • jest dobrym wyborem dla chorych unieruchomionych z wysokim ryzykiem rozwoju odleżyn,
  • może być elementem profilaktyki wad postawy (wraz z odpowiednią opieką ortopedyczną i podologiczną),
  • może łagodzić dolegliwości wtórne do zmian zwyrodnieniowych narządu ruchu i kręgosłupa,
  • może wspomagać rehabilitację
  • zapobiega odleżynom na przykład u dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, po przebytej infekcji polio, czy obwodowymi uszkodzeniami układu nerwowego w okresie okołoporodowym.
  • Dając wygodę, umożliwia dobranie optymalnej pozycji do snu,
  • mogaą modyfikować ból i tym samym wpływać na poprawę architektoniki, a zarazem komfortu snu.

 

Testowałem wiele materaców i wśród tych dostępnych na naszym rynku, uwagę zwracają produkty firmy FOAM ROYAL z pełną gamą materacy termoelastycznych. Firma ta posiada wszelkie badania i atesty, które pozwalają traktować jej produkty jako wyroby medyczne, przydatne w profilaktyce i wspomaganiu leczenia schorzeń narządu ruchu, układu krążenia i układu nerwowego. Jako jedyna firma w Polsce posiada certyfikat jakości URS (United Registered of Systems). Z medycznego punktu widzenia, materace te są z pewnością godne polecenia.

 

dr n. med. Paweł Gogol

JAKI MATERAC DLA CUKRZYKA?

Corocznie wzrasta liczba chorych na CUKRZYCĘ o 2,5%

W cukrzycy, w miarę postępu i czasu trwania choroby dochodzi do mikroangiopatii czyli uszkodzenia małych naczyń odżywczych i wtórnie do uszkodzenia zarówno siatkówki, nerek jak i nerwów obwodowych. Uszkodzenie drobnych naczyń przez cukrzycę powoduje zaburzenia odżywienia włókien nerwowych i ich degenerację.
W ramach wspomnianej wyżej polineuropatii oprócz zaburzeń czucia dochodzi do uszkodzenia włókien układu wegetatywnego, co objawia się zaburzeniami ukrwienia skóry przez nie zaopatrywanej, zubożeniem jej przydatków, ścieńczeniem, gotowością do uszkodzeń i znacznie utrudnionym gojeniem się ran.

Dodatkowo zaburzenia czucia powodują, że chory na cukrzycę nie czuje i co się z tym wiąże, często nie wie, że zranił się na przykład w stopę.
Miejsca wystające, na których skóra jest cieńsza i dość napięta łatwo ulegają wtedy niedokrwieniu i uszkodzeniu.
Tworzą się początkowo zmiany troficzne, następnie niegojące się odleżyny czy owrzodzenia jak na przykład w zespole stopy cukrzycowej.


Ucisk tych części ciała przez źle dobrany materac do spania, bądź zbyt ciasne obuwie dodatkowo sprzyja mikrourazom dystalnych części kończyn dolnych i stóp.

MATERAC KTÓRY USPRAWNIA KRĄŻENIE KRWI

Dodatkowo jeśli osoba spędza większość czasu w pozycji siedzącej bądź leżącej, eksponowane są na urazy plecy, okolica lędźwiowa, okolica kości krzyżowej i pośladki; w tej sytuacji kluczowym wydaje się być dobór właściwego materaca, który będzie chronił dotykające go części ciała przed nadmiernym wtórnym uciskiem powodowanym przez ciężar.

Rozwiązaniem może się okazać materac z piany termoelastycznej, który:

  • ma nieskończoną liczbę punktów podparcia
  • nie wywiera punktowego ucisku na przylegające tkanki.
  • reaguje jedynie na ciepło dopasowując się do kształtu części ciała.
  • po rozgrzaniu oddaje ciepło, które powoduje rozszerzenie naczyń skóry i lepsze ukrwienie
    najbardziej narażonych na niedokrwienie fragmentów skóry i tkanki podskórnej.
  • brak wewnętrznych komór powietrza ogranicza istnienie rezerwuaru patogenów, roztoczy i grzybów,
    które namnażają się w zamkniętych przestrzeniach, gdzie jest powietrze i wilgoć.- i mogą w sposób skryty wywoływać reakcje alergiczne 

Nieskończona liczba punktów podparcia powoduje, że ciało stabilnie spoczywa na podłożu, które się do niego dopasowuje, współgra z nim co owocuje dobrym snem, co zmniejsza stres i pozwala organizmowi lepiej kontrolować poziom cukru.

Łagodzi również ból związany ze współtowarzyszącymi dysfunkcjami narządu ruchu, gdyż brak reakcji na ciężar ze strony podłoża i ciepło działają przeciwbólowo.

Materace z piany są w pełni zmywalne, a ich pokrowce z łatwością można wyprać, dzięki czemu mogą służyć przez długie lata. Ma to znaczenie zwłaszcza u osób leżących, używających w pieluchomajtek jak również u osób mających wtórne do cukrzycy dysfunkcje zwieraczowe i mają trudność z kontrolą zwieraczy odbytu jak i pęcherza moczowego.

Dzięki pokryciu tkaniną antykortyzolową i zdjęciu nadmiernego ładunku elektrycznego ze skóry, pokrycie stabilizuje w organizmie poziom wydzielania kortyzolu i tym samym zmniejsza wahania poziomu cukru co jest kluczowe u tej grupy chorych. Działa również antyosteoporotycznie. Dodatkowo pokryty tkaniną antybakteryjną zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych (chorzy z cukrzycą mają zmniejszoną odporność i często wtórne zaburzenia kontroli zwieraczy). Zmniejsza również środowiskowe zagrożenie infekcją dróg oddechowych, co ma kluczowe znaczenie u chorych z cukrzycą, zwłaszcza leżących, którzy nieprawidłowo ewakuują wydzieliną z drzewa oskrzelowego.

dr n. med. Paweł Gogol

UDARY – JAKI MATERAC MEDYCZNY WYBRAĆ?

1 na 6 osób doznaje udaru w ciągu życia

Jedną z częstszych przyczyn chorobowości i niepełnosprawności w Polsce są udary mózgu.
Statystyki mówią, że jedna na 6 osób w Polsce dozna udaru w ciągu życia, stanowi to ponad 100 tysięcy chorych rocznie.
Większość chorych ma tzw. udar niedokrwienny mózgu – czyli krew przestaje zaopatrywać określony obszar mózgu co powoduje jego wyłączenie. Około 15-20% chorych choruje na udar krwotoczny, potocznie zwany „wylewem”. W tym rodzaju udaru krew wynaczynia się do struktur mózgu pod dużym ciśnieniem uszkadzając je.

Konsekwencjami wszystkich rodzajów udaru są objawy neurologiczne, takie jak:
niedowład kończyn,
pogorszenie czucia,
zaburzenia mowy,
– zaburzenia widzenia,
– zaburzenia równowagi.

Wtórnie do niedowładu kończyn, osoba która była do tej pory w pełni aktywna, staje się często osobą spędzającą większość czasu w pozycji leżącej bądź siedzącej i wymagającą opieki osób drugich. Unieruchomienie wiąże się z wieloma powikłaniami – ze zmianami skóry o charakterze troficznym i odleżynami, pogorszeniem krążenia w kończynach dolnych i zakrzepicą, zanikami mięśni z unieruchomienia, nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz płuc – gdyż osoba leżąca często wymaga pieluchomajtek bądź cewnika do pęcherza moczowego co predysponuje do zakażeń układu moczowego;

leżenie pogarsza również ewakuowanie wydzieliny z dróg oddechowych i jej zaleganie, co jest dobrą pożywką dla bakterii i rozwoju zapalenia płuc.Kluczowe w pozycji leżącej jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dla ciała, które będzie wspierać chorego z niedowładem po udarze.

MATERAC ANTYODLEŻYNOWY

Materac z piany termoelastycznej wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Mają one wszelkie niezbędne atesty, są szeroko przebadane, bezpieczne i przyjazne dla chorych leżących. Odpowiednio skomponowana piana dostosowuje się do przylegających części ciała, dając się formować pod wpływem ciepła.
Nie reaguje na ucisk związany z ciężarem czyli tym samym nie odpowiada zwrotnym uciskiem na przylegającą skórę – czyli zapobiega lokalnym zaburzeniom ukrwienia i powstawaniu zmian troficznych i odleżyn.

Ciepło formujące materac jest następnie oddawane, co sprzyja:

  • poprawie ukrwienia skóry,
  • działa rozluźniająco na napięte mięśnie,
  • zmniejsza ból i szansę na powikłania takie jak zakrzepica.
  • Nieskończona liczba punktów podparcia działa niczym naturalny masaż
    równomiernie oddziaływując na tkanki, co naturalnie rozluźnia, relaksuje, zmniejsza ból,
  • nie uciska wystających kości,
  • poprawia sen i redukuje stres.

Brak wewnętrznych przestrzeni w materacu zabezpiecza przed rozwojem i gromadzeniem się grzybów, roztoczy i innych patogenów rozwijających się w miejscach wilgotnych z dostępem tlenu i skrycie atakujących nas podczas snu, co może objawiać się alergią, podrażnieniem śluzówek bądź zakażeniami.
Odpowiednio skomponowana struktura materaca w sposób naturalny odprowadza wilgoć umożliwiając jej odparowanie.
Ergonomia piany i jej pokrowca umożliwia szybkie umycie materaca i łatwe wypranie pokrowca w domu, co powoduje możliwość jego używania przez długie lata, dając wygodę pacjentowi i opiekunowi.

Dzięki pokryciu tkaniną antykortyzolową i zdjęciu nadmiernego ładunku elektrycznego ze skóry, pokrycie stabilizuje w organizmie poziom wydzielania kortyzolu i tym samym zmniejsza napięcie, redukuje stres, poprawia ergonomię snu i działa antyosteoporotycznie.

Dodatkowo pokryty tkaniną antybakteryjną zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych (chorzy po udarze mają gorszą odporność i często wtórne zaburzenia kontroli zwieraczy – wymagają pieluchomajtek i cewnika do pęcherza, co predysponuje do rozwoju bakterii.
Tkanina ta również zmniejsza środowiskowe zagrożenie infekcją dróg oddechowych, co ma kluczowe znaczenie u chorych leżących po udarze, którzy nieprawidłowo ewakuują wydzielinę z drzewa oskrzelowego i mają dodatkowe choroby wikłające na przykład cukrzycę.

 

dr n. med. Paweł Gogol

Haben Sie Fragen zu unseren Produkten?

Kontakt zu unseren Beratern